Väčšina ľudí si slovo krádež spája predovšetkým s odcudzením hmotnej veci. Vedzte ale, že ukradnúť možno aj značku alebo jej časti, a to najmä ochranné známky, logá, predmety autorských práv (najmä rôzne fotografie, videá) či iné predmety duševného vlastníctva.

Niekedy si ani nestihnete uvedomiť, čo sa vlastne deje a niekto iný sa priživuje na hodnotách, ktoré ste dlhodobo budovali, nehovoriac o ekonomických a aj reputačných škodách (ak sa napr. vaše produkty ocitnú na rôznych pofiderných portáloch). Treba si totiž uvedomiť, že nehmotný majetok je pri mnohých podnikoch tým najcennejším, čo majú. Značka je totiž to, čo ostane, keď vám zhorí firma (D. Ogilvy).  

Práve preto býva duševné vlastníctvo terčom protiprávneho konania, keďže porušovateľovi na váš úkor prináša naozaj veľa muziky za málo peňazí. Čo ale v takýchto prípadoch robiť? Dá sa takýmto situáciám vôbec vyvarovať? Odpoveď vám prinesieme v nasledujúcom článku.

Časť I. – Prevencia

Ako asi v každej oblasti života, aj v podnikaní by mala byť prevencia úplným základom, obzvlášť, ak sa jedná o duševné vlastníctvo. Z našej advokátskej praxe vieme, že práve zanedbanie prevencie častokrát viedlo k nezvratným následkom, ktoré však vôbec nemuseli nastať

V čom prevencia spočíva? 

V prvom rade v tom, že podnikateľ bude vždy vedieť preukázať, že ochranné známky, logá, slogany, fotografie či videá naozaj patria jemu, prípadne, že môže vykonávať práva s nimi spojené. Tým sa predíde situáciám, ak si nejaký špekulant nechá registrovať vami používanie označenie. Takýto stav sa dá docieliť najmä registráciou a vonkajšia deklaráciou existencie práv k duševnému vlastníctvu, čo môže potenciálneho porušovateľa odradiť od protiprávneho konania.

Ako mám niečo takéto zabezpečiť?

V prvom rade tým, že si necháte zaregistrovať ochrannú známku, dizajn či iný predmet duševného vlastníctva, pri ktorom to právne predpisy umožňujú. Tým získate pre vymedzené územie určitú formu monopolu na jeho používanie a bez vášho súhlasu nemôže nikto iný registrované duševné vlastníctvo používať. Súčasne tým získate aj iné oprávnenia, ako poskytnúť licenciu na jeho užívanie, možnosť použiť ho ako záloh, vložiť ho do základného imania a pod. (o tom ale v inom článku).

Samozrejme, sú aj také predmety duševného vlastníctva, ktoré nie je možné registrovať. V praxi ide najmä o autorské diela, kde žiaľ žiadne oficiálne registre neexistujú. Aj tu ale existujú prostriedky, ktorými sa dá preukázať, že práva patria vám. V praxi sa na tento účel využíva spísanie notárskych zápisníc, odosielanie poštových či e-mailových zásielok, aby bolo vytvorenie autorského diela zachytené k určitému dátumu a podobne. Z hľadiska vonkajšej deklarácie sa často používa rôzne vyhlásenie či pripojenie symbolu ©, ktorý tretie osoby informuje, že ide o chránené autorské dielo.

Existujú aj iné formy prevencie?

Áno, existujú. Okrem vyššie uvedených krokov netreba v rámci prevencie opomínať ani zabezpečenie ochrany duševného vlastníctva vo vzťahu k konateľom, spoločníkom, zamestnancom, pracovníkom vykonávajúcim činnosť ako SZČO, externým dodávateľom služieb či obchodným partnerom. 

Duševné vlastníctvo vám totiž môže ukradnúť aj osoba, od ktorej by ste to možno nečakali (napr. kamarát, s ktorým ste zakladali firmu). V tomto prípade je v rámci prevencie potrebné dbať predovšetkým na precíznu úpravu príslušných zmlúv a ich špecifických ustanovení, ako sú  mlčanlivosť, konkurenčné doložky či zákaz používania predmetov duševného vlastníctva. Dodržiavanie uvedených povinností je pritom vhodné zabezpečiť sankciami, ako je napr. zmluvná pokuta.

Zabezpečenie mlčanlivosti je pritom dôležité aj z hľadiska toho, aby ste sa o možnosť profitovať z duševného vlastníctva nepripravili, a to dokonca aj sami. V niektorých prípadoch, napr. pri dizajnoch či patentoch je podmienkou pre ich úspešnú registráciu aj to, aby neboli pred podaním prihlášky prístupné verejnosti. Ak sa tak stane, možnosť registráciu úplne padne. Je preto nevyhnutné, aby o nich až do času podania prihlášky verejnosť nevedela.

Podstatnú úlohu z hľadiska prevencie tiež hrá aj monitoring konkurencie. Ten môže prebiehať napríklad priebežným monitorovaním registrov za účelom zistenia toho či sa niekto nesnaží registrovať zhodnú alebo podobnú ochrannú známku, patent či dizajn.

Samozrejme, ani sebe lepšia prevencia niekedy nepostačí a nezabráni protiprávnemu konaniu. Čo teda robiť v takomto prípade? To sa dozviete v druhej časti nášho článku. 

Potrebujete pomôcť s registráciou ochrannej známky, dizajnu, patentu alebo iného predmetu duševného vlastníctva, s úpravou zmluvnej dokumentácie, vykonaním monitoringu či iných opatrení na úseku prevencie? Ak áno, vieme vám poskytnúť komplexnú a vysoko odbornú právnu pomoc.

5/5 - (2)