Pri podaní prihlášky ochrannej známky je dôležité mať na pamäti, že nie vždy musí dôjsť k jej úspešnému zápisu. Takýto stav pritom nemusí nastať len z dôvodu podania námietok zo strany majiteľa inej ochrannej známky či označenia. Existujú totiž aj zákonné dôvody, kedy môže byť prihláška zamietnutá priamo zo strany registračného úradu, pričom v praxi nejde o nič nezvyčajné.
Okrem vykonania rešeršu na možné porušovanie práv tretích osôb je tak vždy potrebné dôkladne posúdiť aj to, či prihlasované označenie vôbec môže byť zapísané ako ochranná známka a nenapĺňa dôvod pre jeho zamietnutie z úradnej moci. Nižšie sa pozrieme na niektoré z týchto dôvodov, ktoré na Slovensku upravuje zákon č. 506/2009 Z. z. o ochranných známkach.
Nedostatok rozlišovacej spôsobilosti
Jedným z najčastejších dôvodov zamietnutia zápisu ochrannej známky je nedostatok rozlišovacej spôsobilosti. Ochranná známka totiž musí byť schopná jasne odlišovať výrobky alebo služby určitej obchodnej značky od tých, ktoré ponúkajú iní podnikatelia, čím napĺňa svoju základnú funkciu. Ak je označenie príliš všeobecné, popisné alebo nelogické, môže byť zápis zamietnutý.
Príklad:
- Označenie, ktoré by len čisto opisovalo určitý tovar alebo službu, prípadne by sa jednalo len o všeobecné vyobrazenie určitého produktu, bude zamietnuté, pretože je príliš popisné a nijak neudáva jedinečnosť výrobku.
Druhové (generické) označenia
S nedostatkom rozlišovacej spôsobilosti je často spojený aj ďalší dôvod pre zamietnutie zápisu. Ide o prípady, ak je prihláška tvorená výlučne označeniami alebo údajmi, ktoré v obchodnom styku slúžia na určenie druhu, kvality, množstva, účelu, hodnoty, zemepisného pôvodu, prípadne času výroby tovarov či poskytnutia služieb, alebo iných vlastností tovarov alebo služieb.
Príklad:
- Ak by ste sa pokúsili zaregistrovať označenie „Pálenica“ pre liehoviny, k zápisu uvedeného označenia pravdepodobne nedôjde a to pre druhovosť tohto označenia. Pozor si treba dať aj na označenia v inom jazyku, najmä v angličtine, ktoré sa môžu navonok javiť v poriadku, avšak po preklade už pôjde o jasne druhové označenie.
Označenie v rozpore s verejným poriadkom alebo dobrými mravmi
Ako ochranná známka nemôže byť zaregistrované ani označenie, ktoré by svojim obsahom bolo v rozpore s verejným poriadkom alebo dobrými mravmi. Do tejto kategórie označení patria označenia obsahujúce rasistické alebo nacistické symboly, označenia propagujúce násilie či vojnu. Ďalej sem patria aj označenia obsahujúce obscénne, pohoršujúce, pornografické, diskriminačné alebo urážlivé slová alebo frázy.
Príklad:
- Prihláška obsahujúca rôzne šokujúce údaje či obrázky, pohybujúce sa na hrane (alebo za hranou vulgárnosti) môže byť odmietnutá práve s poukazom na jej rozpor s dobrými mravmi (rôzne v súčasnosti populárne skratky ako JBMNT, FCK a pod.).
Označenie ktoré môže klamať o povahe, akosti alebo zemepisnom pôvode
Ako ochranná známka nemôže byť zaregistrované ani označenie, ktoré by svojim obsahom navonok deklarovalo, že ním označované tovary a služby sú určitej povahy, akosti, prípadne by na ňom bol uvedený zemepisný pôvod tovaru, avšak tieto informácie by neboli pravdivé.
Príklad:
- V danom prípade by mohlo ísť o označenie obsahujúce faktické tvrdenie, že ide o tovar pochádzajúci z určitej geografickej oblasti, avšak tento by k tomuto územiu nemal absolútne žiadny vzťah.
Označenie obsahujúce znak vysokej symbolickej hodnoty, najmä náboženský symbol
Za znaky vysokej symbolickej hodnoty a najmä náboženské symboly možno považovať kríž, ako znak kresťanstva vo všeobecnosti, madonu s dieťaťom, tŕňovú korunu, kalich pred stavujúci znak evanjelickej cirkvi, mená svätých a pod. Uvedené označenia je potrebné posudzovať s ohľadom na dotknutú časť verejnosti, t. j. musí ísť o znak s vysokou symbolickou hodnotou pre nezanedbateľnú časť obyvateľstva.
Príklad:
- V danom prípade by mohlo ísť o označenie obsahujúce vyobrazenie panny Márie, a to aj v prípade, ak by bolo spojené s ďalšími prvkami. V časti obyvateľstva totiž ide o symbol, ktorý má pre nich symbolickú a morálnu hodnotu a je pre nich nemysliteľné, aby sa spájal s určitými tovarmi alebo službami.
Prihláška označenia zjavne nepodaného v dobrej viere
Úrad sa tiež môže rozhodnúť zamietnuť zápis, ak pôjde o označenie, ktoré zjavne nebolo podané v dobrej viere. Ide najmä o prípady podania prihlášky so špekulatívnych alebo čisto zištných dôvodov, kedy skutočným dôvodom podania prihlášky je uzatvorenie odplatnej zmluvy (často za úplne neprimeranú sumu) s majiteľom cudzieho staršieho označenia, ktoré ale nebolo registrované ako ochranná známka.
Príklad:
- Podnikateľ by dlhodobo používal určité označenie (napr. logo), ktoré by nadobudlo dlhodobým používaním rozlišovaciu spôsobilosť. Konkurencia, ktorá by používala úplne inú vizuálnu identitu by sa však rozhodla, že si podá prihlášku predmetného loga, pričom skutočným úmyslom by bolo, že po registrácií ochrannej známky túto odplatne ponúkne na predaj.
Záver
Registrácia ochrannej známky je zložitý proces, ktorý si vyžaduje dôkladnú prípravu a znalosť platných právnych predpisov a rozhodovacej praxe zápisných úradov. Pred podaním prihlášky ochrannej známky je preto dôležité uistiť sa, že vaše označenie spĺňa všetky požiadavky, aby mohlo byť úspešne registrované ako ochranná známka. Prípravu a podanie prihlášky preto odporúčame zveriť do rúk experta na duševné vlastníctvo, aby ste sa vyhli zbytočným komplikáciám a chybám, ktoré by viedli k zamietnutiu prihlášky.